Balkónovky na zimu domů! Vděk projeví na jaře...
Zima, ať již přijde kdykoliv, je rozhodně provázena prvními mrazíky. Ty je nutno sledovat, nechcete-li o květiny přijít a na jaře nakupovat nové. Zimní spánek tedy dopřejte i balkónovým rostlinám.
Chcete-li zachovat krásu venkovních zahrad i v zimě, poradíme vám, jaké druhy rostlin toto roční období přežijí nejlépe.
► JAK TEDY NA ZAZIMOVÁNÍ TRUHLÍKŮ?
- prvním krokem je zastřižení balkonových rostlin na přibližně 10 cm, otrhání suchých či shnilých listů a provzdušnění porostu. Předcházíte tak i šíření houbových chorob.
- druhým krokem je nezbytná kontrola, zda rostliny nenapadli škůdci - často to bývají mšice. Rozhodně musíme napadené rostliny ošetřit - výborný je např. výrobek Mšice - Molice STOP nebo výrobek firmy Neudorff Neudosan AF (odkazy pod článkem)
- následně přeneseme rostliny do světlé, ale chladné místnosti, kde teplota dosahuje ideální hodnoty mezi 5 - 10 °C. Nesmí zde mrznout, ale ani být přetopeno. První případ vede k úhynu rostliny, přetopení naopak způsobuje přílišné vytahování rostlin a tvorbu světlých a hubených výhonů
- zálivku velmi omezte - čím nižší teplota, tím méně vody rostliny potřebují a přemokření vede k uhnití kořenů.
Je třeba vždy uvážit, zda se nám přezimování rostlin vyplatí. Jakmile nemáme vhodné podmínky (zimní zahrada, vytápěný skleník), bývá výhodnější rostliny vyhodit a na jaře si koupit nové, silné a zdravé sazenice.
► JAKÉ ROSTLINY BUDOU KRÁSNÉ I V ZIMĚ?
- Chcete-li mít ozdobená okna i balkony rostlinami přes zimu, zvolte k jejich osázení vytrvalé rostliny, odolné vůči mrazu. Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. břečťan, barvínek, brsleny, libavky, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Žádné z uvedených rostlin nevadí mráz, ale musíte myslet na dostatek vláhy a přiměřeně zalévat, jakmile teploty vystoupí nad bod mrazu. Právě díky mrazu totiž hrozí květinám úhyn vyschnutím.