KONTAKTY

Maradan Team s.r.o.
Jizerní 288/10
Benátky nad Jizerou I, 294 71
tel: +420 777 888 273
obchod(a)rmcentrum.cz
IČO: 031 365 91
DIČ: CZ031 365 91

 


» Zahrada, květiny v domě
Balkonovky

Balkónovky na zimu domů! Vděk projeví na jaře...

Balkónovky na zimu domů! Vděk projeví na jaře...

Zima, ať již přijde kdykoliv, je rozhodně provázena prvními mrazíky. Ty je nutno sledovat, nechcete-li o květiny přijít a na jaře nakupovat nové. Zimní spánek tedy dopřejte i balkónovým rostlinám. 

Chcete-li zachovat krásu venkovních zahrad i v zimě, poradíme vám, jaké druhy rostlin toto roční období přežijí nejlépe.

► JAK TEDY NA ZAZIMOVÁNÍ TRUHLÍKŮ?

  • prvním krokem je zastřižení balkonových rostlin na přibližně 10 cm, otrhání suchých či shnilých listů a provzdušnění porostu. Předcházíte tak i šíření houbových chorob.
  • druhým krokem je nezbytná kontrola, zda rostliny nenapadli škůdci - často to bývají mšice. Rozhodně musíme napadené rostliny ošetřit - výborný je např. výrobek Mšice - Molice STOP nebo výrobek firmy Neudorff Neudosan AF (odkazy pod článkem)
  • následně přeneseme rostliny do světlé, ale chladné místnosti, kde teplota dosahuje ideální hodnoty mezi 5 - 10 °C. Nesmí zde mrznout, ale ani být přetopeno. První případ vede k úhynu rostliny, přetopení naopak způsobuje přílišné vytahování rostlin a tvorbu světlých a hubených výhonů
  • zálivku velmi omezte - čím nižší teplota, tím méně vody rostliny potřebují a přemokření vede k uhnití kořenů.

Je třeba vždy uvážit, zda se nám přezimování rostlin vyplatí. Jakmile nemáme vhodné podmínky (zimní zahrada, vytápěný skleník), bývá výhodnější rostliny vyhodit a na jaře si koupit nové, silné a zdravé sazenice.

JAKÉ ROSTLINY BUDOU KRÁSNÉ I V ZIMĚ?

  • Chcete-li mít ozdobená okna i balkony rostlinami přes zimu, zvolte k jejich osázení vytrvalé rostliny, odolné vůči mrazu. Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. břečťan, barvínek, brsleny, libavky, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Žádné z uvedených rostlin nevadí mráz, ale musíte myslet na dostatek vláhy a přiměřeně zalévat, jakmile teploty vystoupí nad bod mrazu. Právě díky mrazu totiž hrozí květinám úhyn vyschnutím.
MWYzM