Chov poštovních holubů se dnes stal již výhradně sportovní záležitostí, v minulosti ale byli poštovní holubi využíváni k přenosu zpráv. Měli veliký význam v 1. a 2. světové válce, kdy přenášeli zprávy – depeše přes nepřátelská území (i zaminovaná) a zachránili tak život desítek i stovek vojáků. Např. ve Velké Británii byl i poštovní holub vyznamenán Řádem britského impéria za zásluhy. V současné době jsou ovšem využíváni k závodům.
Pavel Lundák se tomuto koníčku věnuje už od mládí a má na svém kontě několik úspěchů. Skončil už 6krát na 2. místě v OS Středočeského kraje. Například v r. 2010 byl druhý v ČR na středních tratích ze 4 500 chovatelů Čech a Moravy. Pokud by žil v Belgii, Německu nebo Nizozemí, asi by nemusel chodit do práce a holubi by ho uživili ze sázek na závody, obdobně jako je to u koní, prodejem holoubat od super závodníků....
ZÁVODY HOLUBŮ
Jak se z holuba stane závodník? Holub se vylíhne doma v holubníku a asi po 30 dnech je schopen se sám živit a létat. Létá s radostí kolem svého "bydliště" a doba jeho letu se stále zvyšuje – cca až na 1 hodinu. Když je mu asi 2,5 měsíce, začne se s výcvikem. Tyto mladíky naloží Pavel Lundák do koše, odveze poprvé asi na 5 km a vypustí. Oni se zorientují několika kruhy ve vzduchu a zamíří domů. Vlétnou do svého oddělení, nakrmí se, napijí a odpočívají. Tyto vzdálenosti se postupně prodlužují až na 100 km. Poté se zapojí do závodů tzv. OS - Oblastního sdružení, kde je kolem 100 chovatelů Středočeského kraje. Tyto závody mladých holoubat jsou v roce narození a absolvují trať v délce 100 - 280 km. Poté, na jaře, začne hlavní sezona starších holubů, to jsou holoubci ve věku od 1 - 7 let. Ti závodí na tratích od 150 - 1000 km. Vypouští se ze západního - severozápadního směru (z Německa, Belgie, Francie. Nizozemí). Holub musí co nejrychleji zamířit domů a je zaznamenán jeho čas na elektronický konstatovací systém. Poté jsou vytištěné doletové listy odeslány k výpočtu a poté vydány oficiální výsledky v dané oblasti. Každý chovatel samozřejmě bydlí jinde a má přes GPS zaměřené souřadnice svého holubníku, tudíž rozhoduje o pořadí holubů a chovatelů v závodě rychlost holuba v metrech za minutu. Závodí se buď tzv. přirozenou metodou (holoubci žijí v páru - samec a samička), nebo tzv. " vdovství " – samec nevidí celý týden samičku, v sobotu před nasazením na závod se pustí k sobě a vdovec poté přiletí např. z Frankfurtu ze 400 km o 30 minut rychleji, než holub z přirozené metody, kdy jsou partneři stále spolu. Holubi se dále dělí na chovné páry, vdovce, přirozenou metodu, totální vdovství, závody mladých atd.
CHOV HOLUBŮ
A co je k takovému chovu potřeba? Jen trochu prostoru na stavbu holubníku: buď třeba v podkroví na půdě, stodole, nad garáží atd.. Nebo tzv. zahradní holubník, který vypadá jako kůlna na zahradní nářadí.
Krmivo je různorodé, většinou směs: pšenice, ječmen, kukuřice, proso, rýže, hrách, peluška, slunečnice, řepka. Krmí se různě v různé roční době: jinak se krmí v období odchovu mladých – hodně luštěnin, kukuřice, jinak v období přeměny peří (pelichání), to je hodně slunečnice a řepky atd.
Pořizovací cena bývá různá. Mladé holoubě stojí od 300 Kč až třeba do 1000 euro na světové dražbě. Pokud začíná mladý chovatel, do základu mu např. svaz daruje 20 - 30 mladých. Něco stojí stavba holubníku. Obecně přijde chov začátečníka na 5000 Kč.
Pavel Lundák by chov poštovních holubů doporučil každému, koho baví příroda, rád pozoruje létající ptáky, je rád součástí přírody, má rád soutěžení... Zkrátka, kdo nechce sedět u televize či počítače nebo v hospodě a chce smysluplně relaxovat po zaměstnání. Přirovnal by to např. k rybaření, které je také amatérské i závodní. Holubům se věnuje denně. V závodní sezoně – od května do srpna je to tak 2 hodiny denně a od září do dubna stačí 30 - 50 minut denně. Závisí to na počtu holubů, pokud jich má někdo "jen" 50 ks , stačí na krmení a čištění třeba půl hodiny, Pavel Lundák jich má cca 160, tudíž denně potřebuje kolem 2 hodin.