KONTAKTY

Maradan Team s.r.o.
Jizerní 288/10
Benátky nad Jizerou I, 294 71
tel: +420 777 888 273
obchod(a)rmcentrum.cz
IČO: 031 365 91
DIČ: CZ031 365 91

 


» Chovatelství

Andulka vlnkovaná je malý papoušek původem z Austrálie. Řadí se mezi nejoblíbenější chované papoušky. Je to asi 17 až 20 cm dlouhý pták a váží 45 – 50 gramů. Sameček se od samičky liší barvou ozobí. U původní zelené formy je ozobí u samečka modré, zatímco u samičky bělavé či hnědé (u některých forem zanikla). Neplatí však, že by ozobí bylo vybarvené již od mládí, ale naopak se u obou pohlaví vybarvuje postupně během života.

Andulky jsou nenároční ptáci.
 Jako krmení jim stačí proso, loupaný oves, lesknice, trocha konopného semena (zvláště v zimě), slunečnice, klasy jitrocele i klásky trav apod. Nezapomínáme ani na zelené krmení (špenát, ptačinec, pampeliška a občas i mrkev nebo jablko). Vhodným doplňkem jsou naklíčená semena ovsa nebo pšenice, narašené větvičky ovocných stromů či vrby.

Andulku můžeme chovat buď v kleci nebo ve voliéře. Pro jeden pár stačí klec o rozměrech 80 x 40 x 40 cm. Do klece umístíme bidýlka – přírodní větvičky z nejedovatých dřevin tak silné, aby je pták téměř ale ne docela obemkl prsty. Pokud chceme mít andulky na chov, tak klec umístíme na světlé a klidné místo, vybavíme budkou 20 x 20 x 25 cm s hnízdním důlkem. Teplota okolí by měla být vyšší než 20°C. Na dno je nutné umístit nádobu na pití a koupání a písek kvůli lepšímu trávení potravy.

Nejlíp se ochočí andulka – mládě, těsně před vylétnutím z hnízda. Právě vylíhlé andulky jsou neopeřené, mají zavřené oči a jsou bezmocné. Prohlédnou až v 8 – 10 dnech. Hnízdo opouštějí ve stáří 30 až 35 dní, ale ještě několik dalších dnů je rodiče krmí. Po dalších 10 dnech jsou mláďata samostatná a je možné je odebrat a učit je mluvit.

Předtím než si pořídíme andulku je potřeba zvážit několik důležitých věcí. Andulky se dožívají zhruba 10 let. Musíme se tedy po celou tuto dobu o ně náležitě starat. Budete mít čas si s nimi hrát a povídat jim? Pokud andulky nemají ptačího partnera, potřebují lidskou společnost a několik hraček pro zahnání dlouhé chvíle. Samotou velmi strádají! Dále musíme mít vhodné místo pro klec. Také je potřeba zajistit denně čistou vodu v pítku a dosypat zrní do krmítka. Dále musíme počítat s tím, že andulka se potřebuje jednou denně na hodinku proletět. Alespoň jednou za týden je nutné vyčistit klec a její příslušenství. Každý měsíc se musí klec vystříkat dezinfekčním roztokem pro zvířata.

Chováte-li doma jiná zvířata, je potřeba si uvědomit, zda se budou snášet. Pes dokáže celkem dobře tolerovat andulku ve svojí přítomnosti, ale kočka se to asi nenaučí. Dále si zjistěte zda někdo z vaší rodiny není alergický na peří. To nejdůležitější rozhodnutí zbývá nakonec. Budeme chtít chovat páreček, nebo jen jednu andulku? Nutno dodat, že určitě lépe se bude cítit andulka ve společnosti jiné andulky. Pokud ale chcete trávit s andulkou hodně času, můžete si pořídit i jednotlivce.

Když si přinesete andulku domů, tak ji nechte, ať si v klidu prohlédne své nové obydlí. Kolem klece se pohybujte jen v nejnutnějších případech, ať ji zbytečně neplašíte. Potřebuje čas na prohlednutí si nového okolí. Pozorujte ji z povzdálí. Můžete na ni potichu mluvit. Andulce to chvilku bude trvat než najde svůj klid. Prvním znakem toho, že si andulka u vás zvykla, je zájem o potravu. Pokud začne zobat zrní, máte vyhráno. Brzo začne poskakovat po bidýlkách a přitom si bude potichoučku prozpěvovat. Andulka si zvykne dřív, když na ni budete často mluvit. Pokaždé když k ní půjdete, tak opakujte její jméno a pískejte na ni. Pokud budete muset odejít, zapněte ji rádio. Ruku dávejte do klece jen v nejnutnějších případech a pohybujte s ní velmi pomalu. Nesnažte se z počátku ptáčka v kleci pohladit, nebo dokonce snad chytit! Pokud začne pták zbrkle lítat po kleci, ruku raději ihned vytáhněte ven, protože andulky v takové chvíli prožívají obrovský strach. Z tohoto důvodu je dobré mít krmítka a pítko, které lze plnit z venku. Papoušek vlnkovaný si na vás a nové okolí zvykne za 2-3 týdny, čím mladší pták, tím rychleji si zvykne.

NDZhYz