KONTAKTY

Maradan Team s.r.o.
Jizerní 288/10
Benátky nad Jizerou I, 294 71
tel: +420 777 888 273
obchod(a)rmcentrum.cz
IČO: 031 365 91
DIČ: CZ031 365 91

 


» Zahrada, květiny v domě

Podívejte se s námi na nový způsob pěstování rostlin, který je velmi snadný, bezúdržbový a zvládne ho každý!

Limitujícím faktorem pro pěstování rostlin vždy bývá zálivka. Bohatou zelenou či barevnou oázu sotva vytvoříme bez vody. Postupně jsme si již představovali různé systémy zavlažovacích nádob, truhlíků nebo pěstování rostlin v hydroponii minerálních substrátech. Dnes si ukážeme další možnost, která není nijak materiálově náročná a také funguje. 

Základem je větší nepropustná nádoba (například velký květináč bez odtokových otvorů na dně) napuštěná vodou. A právě na vodní hladině se vznášejí všechny rostliny, které chceme pěstovat. A věřte, že nebude řeč o leknínech ani o jezírku! Bez problémů zajistíme dobré podmínky jak pro balkonovky, tak pro pokojovky a případně další zeleň. Rostliny vysadíme do běžných pěstebních květináčů, ale soustředíme se na substrát, musí být odlehčený rašelinový. Při výsadbě přimícháme do tohoto substrátu ještě pomalu rozpustné, dlouhodobě působící, granulované hnojivo.

Důležitou částí systému bude plovák z porézní hmoty, který se vznáší na hladině. V jeho ploše jsou otvory přímo pro zapuštění květináčů. Ty drží v plováku, část květináče vystupuje nahoru a spodní část je zapuštěna tak, že část květináče pod plovákem se jen dnem dotýká vodní hladiny, případně je dno lehce ponořeno, 1 max. 2 cm do vody. Květináč nesmí být ponořen víc. Touto zapuštěnou částí rostlina nabírá z nádoby vodu a kořeny posléze do vody v průběhu sezony i prorůstají. Tím, že větší část substrátu je díky plováku nad vodou, nedochází k nežádoucímu přemokření. Také vlastní rostlina nezasahuje do hladiny, ale voda pod rostlinou zase příjemně zvyšuje okolní vlhkost a tím i pěstební mikroklima. Kdo je estét, můře ještě tuto plovoucí skládačku obalit třeba do rákosové rohože nebo jiného hezkého obalu. Pro milovníky zeleně autor tohoto nápadu vyzkoušel hranaté i kulaté nádoby, truhlíky a také sloupovité „skládačky“ nad sebou.


Podobným systémem lze pěstovat i pokojové rostliny, ty velmi efektně vypadají zapuštěné do vysokých skleněných válců nebo nižších kvádrů.

Do takovéto plovoucí zahrádky lze nejen vysazovat, ale také přímo vysévat. Kdo by chtěl řízkovat, musí použít jinou zeminu – řízkovací nerašelinový substrát. Opět se v něm rostlinám velmi dobře vede, nedochází k přeschnutí ani přemokření a velmi dobře se takto ujímají i těžko zakořeňující řízky. Systém těchto nádob také vyřeší dilema pěstitelů, kteří mají jen balkon nebo terasu a nechtějí si zde dělat improvizovaný záhonek se substrátem. A když nás pěstování přestane bavit, stačí vylít vodu …

Podle velikosti nádoby a náročnosti rostliny se voda doplňuje jednou týdně až několikrát za měsíc.

M2EwZ