KONTAKTY

Maradan Team s.r.o.
Jizerní 288/10
Benátky nad Jizerou I, 294 71
tel: +420 777 888 273
obchod(a)rmcentrum.cz
IČO: 031 365 91
DIČ: CZ031 365 91

 


» Zahrada, květiny v domě
Pokojové rostliny na jaře

Na pokojové rostliny na jaře nezapomínáme

Na pokojové rostliny na jaře nezapomínáme

Duben je ideálním obdobím pro přesazování pokojových rostlin. Použité květináče důkladně vyčistětě z vnější i vnitřní strany. Nepoužívejte chemické čisticí prostředky.

Ihned po přesazení dopřejte rostlině vydatnou zálivku. Poté zalévejte méně, jinak by onemocněly kořeny. Substrát udržujte mírně vlhký. Nesmíte ho nechat úplně vyschnout. Až nový růst rostliny naznačí, že potřeba vody vzrostla, postupně zvyšujte zálivku a nezapomínejte na mlžení rostlin. Přesazené rostliny v prvních čtyřech týdnech nehnojte a poté použijte vhodné hnojivo.


CO DĚLAT, KDYŽ SE ROSTLINÁM NEDAŘÍ

Jistě se vám stalo, že krátce po té, co jste si udělali radost nákupem nové květiny, jí zežloutly listy nebo jí začaly opadávat květy. Zde je pár rad, jak předejít nejhoršímu.

► Dbejte na dostatek světla

Záclona ubírá rostlinám až polovinu světla. Čím dále od okna, tím více světla rostlina ztrácí. Pokud je světlo optimální, rostlina prospívá, listy jsou pevné a sytě zelené. Nížší intenzita světla způsobí při vyšších teplotách blednutí a zesvětlení. Takže pokud má rostlina světlejší listy, trpí nedostatkem světla. Nedostatek světla dále způsobuje vytáhlý růst a rostlina má nezdravě vypadající, měkké listy.
V jarním a letním období naopak rostlinám zajistíme přistínění, například pomocí rolet a žaluzií. Tím zabráníme "spálení" listů rostliny a tvorbě hnědožlutých skvrn.

► Optimální zálivka

S vodou opatrně. Rostlina může trpět jak nedostatkem vody, tak také nadbytkem. Jednodušše si to otestujte. Zapíchněte prst do substrátu, alespoň do centrimetrové hloubky a zjistíte tak, zda je zemina suchá, nebo ne. Mějte na vědomí, že zemina by měla být po zalití pouze vhlká, nikoliv přemokřená. Pokud dojde k přemokření, vylijte přebytečnou vodu z květináče i z misky. Rostlinu vyjměte, odstraňte uhnilé kořeny a předsadťe ji. Poté urdržujte substrát jen mírně vlhký. Je dobré rostlinu spíše rosit, aby byl zajištěn příjem vody plochou listů.
Problém nastává i při nepravidelné zálivce. Nesmíme nechat rostlinu příliš vyschnout a poté ji vydatně zalít. Opravdu dbejte na pravidelnost. Rostliny reagují na nepravidelnou zálivku žloutnutím a opadáváním listů.
Optimální teplota vody na zálivku je kolem 22 stupňů Celsia.

► Správná výživa

V průběhu vegetačního růstu, tzn v jarním a letním období, zajistěte živinám dostatatek  živin v podobě vhodného hnojiva. Hnojte minimálně jednou za týden. V zimě není potřeba mnoho hnojiva, postačí jednou za měsíc.

► Vhodná zemina

Dopřejte svým rostlinám kvalitní substrát, speciálně určený pro pokojové rostliny. Rostliny se Vám odmění zdravým růstem a krásným vzhledem.

► Nezapomínejte na správnou pokojovou teplotu

Rostliny velmi citlivě reagují na náhlý přísun studeného vzduchu. Proto buďte opratrní při větrání v zimních měsících. V létě naopak rostliny uvítají větrání, aby nedošlo k přehřívání.
Při používání radiátorů dbejte na to, aby rostliny nebyly umístěné nad radiátorem. Rostliny tím trpí nedostatkem vlhkosti a přemírou tepla.

I když je jaro v rozpuku, rozhodně nesmíme zapomínat ani na rostliny pokojové. Naše péče bude odměněna příjemně ozdobeným interiérem.

OGI4NTUyM