Květák je velmi náročný na agrotechniku a optimální pěstební podmínky. Nejlépe se mu daří na hlinitých půdách s vysokým obsahem humusu, které netrpí sléváním. Vzhledem k menšímu kořenovému systému vyžaduje dostatečné množství snadno přijatelných živin a dostatečné zásobování rostlin vodou, hlavně v období intenzivního růstu a před sklizní. Zařazuje se do první tratě. Květák obsahuje malé množství sacharidů a proteinů a téměř žádný tuk, obsahuje provitamín A (betakarotén), vitamín B a E a významné množství vitamínu C, z minerálů obsahuje hodně draslíku, něco málo sodíku, je v něm hodně vápníku, hořčíku, fosforu, železa a stejně tak obsahuje dosti chrómu, zinku, manganu, mědi a selenu, nechybějí v něm fotochemické antikarcinogeny. Dále obsahuje vysoký obsah kyseliny listové s vitamínem B12, který je důležitý pro růst buněk a krvetvorbu. Vitamín B5 podporující tvorbu kortizolu, z kterého se dále vyrábí kortizon, látka tlumící zánětlivé reakce. Vitamín B 5 se ničí nadměrným používáním citronu, nebo octa. Další důležitou látkou je sulforan, který působí preventivně při vzniku nádorů. Biolátky v květáku pomáhají při urologických problémech, odvodňují organismus a podporují hubnutí. Mají příznivé účinky na snižování krevního tlaku, podporují krvetvorbu, pomáhají při tvorbě kvalitní střevní sliznice a snižují riziko onemocnění tlustého střeva.
Charakteristika:
Květák (Brassica oleracea L.convar. botrytis (L.) var.botrytis L. - Bora
Obsah balení:
0,5 g (250 - 300 semen v 1 g, HTS 2,7 - 3,5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO
Vlastnosti:
Odrůda Bora je velmi raná odrůda pro nejranější jarní polní pěstování ze sadby. Růžice je střední, smetanově bílá, částečně zakrytá o průměrné hmotnosti 370 g. Je odolná proti fialovění, při velmi slunečném počasí je třeba ve sklizňovém období zalamovat listy, aby nedocházelo k výraznému žloutnutí růžic. Sklizňové období je konec května až polovina června. Vyžaduje intenzivní závlahu za největšího růstu a před sklizní.
Způsob výsevu:
spon 40 x 50 cm
Vegetační doba:
104 - 112 dní od výsevu do sklizně
Přehled doby výsevu, výsadby a sklizně:
> výsev - únor
> výsadba - březen, duben
> sklizeň - červen
Postup při skladování květáku:
Květák lze skladovat v igelitovém a propíchaném sáčku ve spodní části chladničky, kde vydrží při teplotě 0 °C až dva měsíce. Doporučuje se ukládat růžicí dolů a košťálem nahoru. Při tomto způsobu skladování tak odcházejí dusičnany z růžice do listů, v růžici přibývá sacharózy, volných aminokyselin, draslíku, sodíku, hořčíku a vápníku. Není-li dostatek místa v chladničce, lze jej uskladnit v chladné tmavé místnosti do 4 °C. Je třeba však brát na zřetel, že při delším skladování se jeho chuť zhoršuje, mění se barva a začíná se kazit.