ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKTY
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Podzimní údržba trávníku! Chcete-li mít ze zelených ploch kolem domu, chaty či chalupy v příštím roce radost, musíte jim při přípravě na mrazivé období pomoci.
Počasí se vyvíjí každý rok trochu jinak, a proto nelze termín přípravy trávníku na zimu přesně stanovit. Ideální čas je asi dva týdny po skončení babího léta, hned jak začne padat první listí, což bývá zpravidla mezi začátkem a polovinou října.
Kdy naposledy sekat? Odpověď na tuto otázku samozřejmě souvisí s vývojem počasí. Sezona sečení většinou končí v závěru října. Za výjimečně pěkného a teplého podzimu můžete ale trávník ještě jednou posekat v listopadu. Rozhodně byste se do sečení ale neměli pouštět, pokud už teplota klesá pod 7 °C. Narušená rostlinná pletiva si s chladem neporadí a trávník by mohl vymrznout. Ze stejného důvodu byste měli sekačku nastavit na středně vysokou seč, tedy minimálně na pět centimetrů. Nižší trávník by už neposkytoval kořenům dostatečnou ochranu před mrazem, tráva na podzim totiž už téměř neroste.
Provzdušnění prospěje Další službou, za kterou bude trávník na podzim vděčný, je vertikutace (podle anglického vertical cut – svislý řez). Leckdo ji nechává na jaro, kdy je nutné porost zbavit stařiny, ale vyplatí se i po poslední seči. Vertikutací zbavíte pažit mechu a výrazně tak snížíte možnost, že se v něm usídlí houbové choroby a plísně, zejména plíseň sněžná. Na malý trávník postačí vertikutační hrábě, na větší použijte vertikutátor. Počítejte s tím, že vertikutace potrvá minimálně třikrát déle než sečení stejné plochy. Pokud nemáte vertikutátor se sběrným košem, lze vyčesané zbytky trávy shrabat hráběmi nebo posbírat sekačkou s košem. Po práci trávník, který se opět z plných plic nadechl, přihnojte a zalijte.
Hnojiva pro podzim Obecně je možné říct, že před zimou jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Jde o prvek, který podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a přispívá v nich ke snížení množství vody, čímž chrání trávník před vymrzáním a chorobami. V zimě si dejte pozor především na již zmíněnou plíseň sněžnou. Podzimní přihnojení by mělo být malé, maximálně 20–30 g/m2. Hnojiva aplikujte raději za vlhka než za sluníčka, aby nedošlo k popálení trávníku. Snažte se hnojení zvládnout nejlépe do konce září až začátku října. Později už nejsou kořeny trav dost aktivní a živiny špatně přijímají. Nejsnazší je použít již hotové směsi pro podzimní výživu s vysokým obsahem draslíku a vyváženým poměrem ostatních živin. Vhodná jsou hnojiva granulovaná, která uvolňují živiny rovnoměrně po delší dobu.
Podzimní osev Před zimou je ideální čas pro vyrovnání trávníku pomocí trávníkového substrátu (nevytvářejte však naráz více než centimetrovou vrstvu), ale také pro jeho dosévání. Po úpravě vertikutátorem posypte plochu lehce osivem hlavně tam, kde se vám zdá trávník řídký. Použitá travní směs by měla vždy odpovídat vašemu typu zahrady. Pokud máte pocit, že více než polovina trávníku je zničená, založte raději trávník nový. Je to jednodušší než se pokoušet ten původní navrátit zpět k životu. Pokles teplot, silnější ranní rosy a častější dešťové srážky umožňují založení trávníku nebo jeho dosev od poloviny srpna do konce října. Trávník ještě dobře vzejde a do zimy se plně zapojí. Jste-li z různých důvodů nuceni zakládat trávník později, například v listopadu či prosinci (než začne mrznout), travní rostliny sice již nevzejdou, ale na jaře s prvním oteplením vás překvapí intenzivním růstem.