KONTAKTY

Maradan Team s.r.o.
Jizerní 288/10
Benátky nad Jizerou I, 294 71
tel: +420 777 888 273
obchod(a)rmcentrum.cz
IČO: 031 365 91
DIČ: CZ031 365 91

 Jakou zvolit správnou travní směs?

Jakou zvolit správnou travní směs?

Jakou zvolit správnou travní směs?

Žádný trávník nevzniká jen z jednoho druhu trávy. Jedná se vždy o směsi, které jsou namíchány z takových odrůd trav, které svojí charakteristikou a spolurůstem vytvoří výsledný travní koberec plnící předem stanovenou funkci. Trocha travní alchymie, znalosti odrůd a jejich vzájemné snášenlivosti a luxusní nebo odolný či užitkový trávník je na světě!

V každé travní směsi spolehlivě najdete jílek vytrvalý, kostřavu červenou a lipnici luční. Volbou poměru jednotlivých travních odrůd určujeme vlastnosti budoucícho trávníku. Při nákupu se můžete vždy řídit doporučením výrobce travní směsi. Ten obvykle již názvem směsi předurčuje její hlavní charakteristiku. Pokud se vyznáte v travách, pak si můžete podle složení směsi sami ověřit, zda je ta správná pro váš účel.

Travní směsi bývají děleny podle svého účelu rovněž na kategorii "hobby" a "profi". Rozdíl je v poměrech použitých trav, jejich kvalitě a čistotě směsi. Sportoviště pro víkendový fotbálek má jiné nároky, než trávník profesionálních fotbalistů, ač se travní směsi mohou jmenovat stejně. Samozřejmě platí, že tzv. profi travní směsi může používat i běžný zahrádkář a rozhodně neudělá chybu. Například AGRO Travní směs SPORTnebo AGRO Profi Travní směs SPORT

Nyní k jednotlivým travním druhům.
► JÍLEK VYTRVALÝ (lat. Lolium perenne) - je jednou z nejkvalitnějších víceletých trav a základní složkou anglického trávníku. Je sytě zelený, nižšího vzrůstu, silně odnožující. Má přímá stébla až 6 mm široká. Vyžaduje těžší půdy, dobré vláhové podmínky, přístupné živiny a časté, spíše střední sekání (25 až 30 mm)

 • ze všech travních druhů po zasetí nejrychleji vzchází a roste
 • vytváří měkký a pružný travní drn již v roce zasetí
 • velmi odolný vůči mechanickému zatížení a při poškození výborně regeneruje
 • velmi dobře konkuruje plevelům
 • pozor - je náchylný k vymrzání a napadení houbovými chorobami

Jílek vytrvalý je základem všech zatěžovaných sportovních i rekreačních trávníků, jimž zajišťuje odolnost vůči silné zátěži a rychlou regeneraci poškozených míst. Je rovněž základem všech směsí určených pro rychlou obnovu ploch a regenerační výsevy.


► KOSTŘAVA ČERVENÁ (Festuca rubra sensu lato) - je základem všech okrasných trávníků. Jde o nenáročný druh nižší trávy sytě zelené až šedozelené barvy. Má plochá až žlábkovitá stébla široká asi 2 mm. Travina je velmi odolná vůči nepříznivým klimatickým podmínkám.
Travní drn je hustý a velmi jemný. Velmi dobře snáší časté a nízké sekání (20 až 40 mm) a mírnou zátěž.

 • vzchází za dva až tři týdny
 • trávníkový drn se vyvíjí a zakořeňuje středně rychle
 • odolává suchu
 • velmi dobře regeneruje

Využívá se ve směsích pro okrasné trávníky, ale také na golfová jamkoviště. Některé odrůdy mají své uplatnění v užitkových a krajinných trávnících.


► LIPNICE LUČNÍ (Poa pratensis) - je vytrvalá rostlina středního vzrůstu a sytě zelené barvy.
Tvoří hustý a středně jemný trávník, který je velmi vytrvalý a odolný vůči mechanickému poškození. Snáší i nižší seč (10 až 30 mm).

 • po zasetí vzchází velmi pomalu, za tři až čtyři týdny
 • dobře regeneruje
 • pozor - je náchylná k některým listovým onemocněním

Lipnice luční je základní složkou směsí pro zatěžované sportovní a užitkové trávníky vyžadující odolnost proti mechanickému poškození. Pomáhá při opravách zacelit poškozená místa.

 

NjQwM